Kuriant vidaus ir lauko palanges iš akmens galima drąsiai pasireikšti. Vidaus palangėms tinka visų rūšių natūralus ir dirbtinis akmuo, o lauko palangėms mūsų klimato zonoje tinkamiausias natūralus akmuo yra granitas, o dirbtinis - presuotas ultra kompaktinis akmuo, dar vadinamas dirbtiniu granitu. Akmuo yra tvirta, atspari braižymui bei kitiems pažeidimams medžiaga, todėl akmeninė palangė savo puikią išvaizdą išlaikys metų metus. Akmeninių palangių nereikia dažyti, nereikia saugoti nuo smūgių ar įbrėžimų, o remontuojant būstą jų nereikia keisti. Akmens raštų įvairovė beveik begalinė, todėl pasitelkus fantaziją galima vien palangių dėka sukurti išskirtinį patalpų interjerą ar namo išorės vaizdą.
Vidaus palangės daug kam atrodo nereikšmingos, todėl joms dažniausiai pasirenkama paprasčiausia medžiaga ir jos paliekamos baltos. Įjunkite fantaziją - tai tiesiog neišnaudotos galimybės! Nuostabių raštų akmens palangės gali prakalbinti namus, suteikti erdvei išskirtinę aurą ir ženkliai prisidėti prie bendro kuriamo stiliaus. Tik pagalvokite, kaip besileidžiančios saulės spinduliai vakarais romantiškai slys šviesaus, elegantiško marmuro paviršiumi! O gal palangėje atsispindintis saulėtekis stebuklingai paryškins kvarcito spalvas, pažadins blizgančius granito grūdelius ar įsipainios žaismingame travertino skylučių tinkle?
Palangių plokštumas ir erdvę po jomis galima išnaudoti praktiškai, ypač jei už lango - gražus vaizdas. Palangę miegamajame šiek tiek praplatinus, ji pavirs elegantišku miegamojo staleliu, prie kurio malonu skaityti ar gurkšnoti taurę vyno. Pavertus palangę virtuvės stalviršio tęsiniu, ji pasitarnaus kaip prailgintas darbastalis. Plati palangė su puikiu vaizdu už lango - tai fantastiškas namų baras, kuriam nereikia skirti papildomos erdvės. Po palange galima išradingai įkurdinti knygų lentyną, svetainės spintelę. O dabar pagalvokite, kaip visi šie interjero elementai džiugins akį, jei palangei išsirinksite sau gražiausių spalvų ir raštų akmenį.
Palangės yra kaip tik tas interjero elementas, kuriam idealiai tinka natūralus akmuo. Nuostabiai atrodo ir dirbtinio akmens - kvarcinės ar keraminės palangės. Jei langas yra šiek tiek įgilintoje nišoje, o šildymas - grindinis (po langu nėra radjatorių), gražiai atrodo vertikaliai iki žemės nuleistas priekinis palangės kraštas, visiškai uždengiantis po langu esančią sieną. Tam panaudota šviesaus marmuro ar granito plokštė su melsvais, debesis primenenčiais raštais pratęs kambario erdvę iki dangaus. Švelnūs žalsvi ar rusvi akmens tonai priartins kambario erdvę prie žemės, susiliedami su mišku ar pieva.
Nors akmeninės vidaus palangės yra labiau estetinis nei praktinis interjero elementas, derėtų žinoti, kad jas aktyviau naudojant akmuo gali išsitepti. Taip nutinka todėl, kad visi natūralūs akmenys yra porėti ir įgeria skysčius. Pavyzdžiui, ant palangės laikant augalų vazonus, dėl nulašančio vandens ant akmens gali atsirasti kalkių bei purvo dėmių. Kad taip nenutiktų, naujas natūralaus akmens palanges reikia iš karto impregnuoti. Tai paprasta procedūra: jums tereikia nusipirkti akmens impregnanto, įtrinti juo palangę ir palikti išdžiūti. Impregnantai įsiskverbia į akmens poras ir jose pasilieka, neleisdami į jį įsigerti kitiems skysčiams. Laikui bėgant impregnantas išsiplauna ir išgaruoja, todėl procedūrą reikia reguliariai kartoti.
Natūralaus akmens palangių nereikėtų valyti intensyviais valikliais. Jiems ypač jautrios marmurinės, travertino ar onikso palangės. Valikliai gali suardyti natūralaus akmens struktūrą, tirpdyti kalcito daleles, pažeisti akmens blizgesį, pakeisti spalvą. Spalvą kai kurie natūralūs akmenys, pvz. travertinas ar smiltainis, gali pakeisti ir nuo saulės skleidžiamų ultravioletinių spindulių. O UV spinduliai sureagavę su cheminėmis valymo priemonėmis gali dar labiau sustiprinti efektą. Spalvos atžvilgiu, net ir nuolat į langą plieskiant saulei, granitinės palangės yra atspariausios ir pastoviausios. Granitas atsparesnis ir valikliams. Visgi natūralaus akmens palanges patariama valyti tik akmeniui skirtomis priemonėmis.
Palangių gamybai galima rinktis ir dirbtinį akmenį. Praktiškos yra keraminės ar kvarcinio akmens palangės. Dirbtinio akmens plokštės ne tik stebėtinai tikroviškai atkartoja natūralaus akmens raštus, bet ir yra plonesnės. Todėl išvaizdos pasirinkimas ne itin sumažėja, o plonesnė apdailos medžiaga yra didelis privalumas. Dėl plokščių plonumo dirbtinio akmens apdaila yra lengvesnė už natūralaus akmens ir užima mažiau vietos. Taip galima ne tik sutaupyti vieną ar du vidaus erdvės centimetrus po langu ar ant sienos, bet ir sumažinti logistikos bei įrengimo kaštus, įtakojančius galutinę akmens palangių kainą. Dirbtinio akmens medžiagos yra neporėtos, todėl jų nereikia impregnuoti. Mažesnė tikimybė, kad jų spalva ilgainiui pasikeis dėl ultravioletinių spindulių įtakos.
Jei praplatintą palangę ketinate naudoti kaip darbo stalą, verčiau rinkitės lietą akrilinį akmenį - jo paviršius bus nešaltas. Prie tokio stalo bus malonu dirbti net ir vėsiame kambaryje. Lietą akmenį rinkitės ir tuomet, jei mėgstate ant palangės pasėdėti. Lietas akmuo gaminant palangę turi ir daugiau privalumų: jis patogus norint be sujungimo žymių į palangę integruoti plautuvę, jame lengva išfrezuoti groteles šiltam orui nuo radjatoriaus išeiti. Iš akrilinio akmens galima išfrezuoti ir elegantiškas radijatorių uždangas (žr. nuotraukas). Akrilas nuo UV spindulių nekeičia spalvos, medžiagų gamintojai (Staron, Grandex, Meganite) paprastai duoda 10 metų garantiją.
Lieto akmens palangė atrodo visiškai vientisa, kad ir kokio ilgio, pločio ar formos būtų. Pavyzdžui, visus patalpos langus jungianti bendra palangė kartu gali būti ir vientisas stalviršis su keliomis darbo vietomis. Ji gali ir visą kambarį jungiantis po palange esančių spintelių viršus. Toks baldas atrodys minimalistinis ir vienalytis, neturės jokių matomų sujungimo žymių. Lietas akmuo ypač patogus netaisyklingos ar mažos formos patalpose norint kompaktiškai išnaudoti erdvę palangei, ypač jei yra atsikišusių kampų, vamzdžių ar apvalių detalių. Lietas akmuo puikiai išsprendžia netaisyklingų palangių problemas.
Akmens palanges galima puošti tiesiomis arba apvalintomis, profiliuotomis briaunomis. Natūralaus akmens palangėms tinka patys įvairiausi briaunų frezavimo būdai. Dirbtinio akmens palangėms, pvz. keraminėms ar porcelianinėms, briaunų pasirinkimo spektras siauresnis. Taip yra todėl, kad natūralus akmuo yra pilno tūrio medžiaga (akmens raštas matyti per visą storį), o keraminės plokštės vidus dažniausiai yra vienspalvis. Be to, keraminė plokštė yra plonesnė. Tokia palangė gražiau atrodys su stačia, minimalistinio stiliaus briauna arba dirbtinai pastorinta stačia briauna. Visų palangių briaunas galima storinti tiek, kiek reikia. Pastorinta palangė atrodo tokia, kokia yra jos matoma priekinė briauna. Pigiausios palangės yra stačiabriaunės.
Natūralus akmuo yra porėtas ir įgeria drėgmę, todėl natūralaus akmens palanges lauke reikės saugoti nuo kerpių, grybų bei pelėsių. Pageidaujama lauko palangių savybė - kuo mažesnis porėtumas. Mūsų klimato juostoje lauko palangėms tinkamiausias akmuo yra granitas - jis geriausiai atlaiko drėgmės ir temperatūros pokyčius bei yra mažai porėtas palyginus su kitais akmenimis. Mažą įgeriamumą turi ir skalūnas. Granitas ir skalūnas yra lengvai valomi ir prižiūrimi, o juk svarbiausia, kad palangės nekeltų papildomų rūpesčių. Granitas tinka įvairaus stiliaus pastatų lauko palangėms.
Modernaus stiliaus pastatuose lauko palangėms ypač tinka dirbtinis presuotas akmuo, dar vadinamas dirbtiniu granitu arba ultra kompaktiniu akmeniu. Dirbtinio akmens medžiagos yra neporėtos arba labai mažai porėtos, todėl jos neteplios ir neįgeria drėgmės. Neporėti dirbtinio akmens paviršiai yra higieniški, ant jų nesidaugina bakterijos ir pelėsiai. Šių medžiagų pranašumas yra ir jų plokščių plonumas, o tuo pačiu - sąlyginai mažas svoris. Presuotas akmuo yra atspariausias dirbtinio akmens kategorijoje: jis nejautrus nei ekstremaliam karščiui, nei šalčiui, nei greitam temperatūrų pokyčiui, nei braižymui. Palangės iš pvz. Neolith, Dekton ar Lapitec presuoto akmens tarnaus visą gyvenimą, neprarasdamos išvaizdos.