Židinio apdaila iš natūralaus ir dirbtinio akmens


Nuomonė: Koks akmuo tinka židinio apdailai?

 

Dažniausiai židinio apdailai pasirenkamas granitas. Tai vienas iš tvirčiausių ir ilgaamžiškiausių natūralių akmenų. Granitas gerai toleruoja karštį, todėl tinka ir karštos, ir šaltos ugnies židiniams. Lauke ar terasoje iš granito galima įsiregti barbekiu stovą, arba betoninį grilio stovą dekoruoti granitine apdaila. Labai mažai tikėtina, kad granito židinys įtrūks ar suskils nuo staigaus temperatūrų skirtumo, apledėjimo ar net atviros liepsnos. Granitas yra itin tvirtas, jo paviršius atsparus įbrėžimams. Be to, granitas lengvai prieinamas ir ne itin brangus. Tiesa, granito būna ir įspūdingų, tiesiog fantastiškų raštų ir spalvų. Toks išskirtinio piešinio granitinis židinys kainuos kelis kartus brangiau nei pagamintas iš įprastų, gerai pažįstamų ekonominio varianto granito spalvų. 

 

Antras dažniausiai židiniui pasirenkamas natūralus akmuo - marmuras. Nors marmuras yra šiek tiek brangesnis už granitą ir ne toks atsparus bei tvirtas, jis išsiskiria daugeliui patinkančia klasikine, elegantiška išvaizda. Marmuro židinys bus unikalus, o jo grožis neišeis iš mados. Nesenstanti marmuro klasika ir pačiam šeimininkui tikriausiai niekad nenusibos. Marmuras taip pat puikiai toleruoja karštį ir todėl tinka židiniams, kūrenamiems dujomis, mediena ar elektra. Marmuriniai židiniai atrodo itin prabangiai, bet šviesių tonų marmuro paviršius gali būti teplus. Šviesus marmurinis židinys reikalaus daugiau priežiūros nei granitinis, jį reikės dažniau valyti. Netinkamai prižiūrimas marmurinis židinys gali šiek tiek pakeisti spalvą, o kartais net įtrūkti ar įskilti.

 

Dažnai židiniams naudojamas ir travertinas. Šis akmuo ypač tinka interjeruose, kuriuose siekiama santūrumo ir paslėptos, į akis nekrintančios prabangos. Travertino židinys natūraliai atrodo šiltas, jaukus, malonus liesti. Net pažvelgus plika akimi jis atrodo šiltesnis ir jaukesnis nei granitinis ar marmurinis židinys. Travertinas iš tikrųjų yra dvigubai minkštesnis už granitą, o jo paviršiaus temperatūra visada šiltesnė. Kaip ir kitus natūralaus akmens gaminius, travertininą reikia impregnuoti. Taip pat patariama dėl praktiškumo užsandarini natūralias travertino skylutes. Dažniausiai travertino skylutės jau perkant plokštes jau būna užpildytos, bet pasitaiko ir plokščių su atviromis skylutėmis. Tinkamai paruoštas travertino židinys nebus teplus. Panašių į travertino savybių turi smiltainis.

 

Rečiau atviros ugnies židiniams naudojamas panašių į marmuro savybių turintis oniksas. Tai tikrai įspūdingas akmuo židiniui, tačiau oniksas dar trapesnis ir minkštesnis už marmurą ir mažiau atsparus karščiui. Oniksą geriau naudoti šaltos ugnies židiniams, nes temperatūrų skirtumai jam ne į sveikatą. Gaminant atviros ugnies židinį iš onikso, reikia akmenį gerai izoliuoti nuo liepsnos karščio. Tai nėra labai sudėtinga. Įspūdingai atrodo oniksinis židinys su viduje įmontuotu apšvietimu. Kadangi oniksas yra laidus šviesai, tamsoje įžiebus židinio apšvietimą atrodys, kad jis šviečia nuo židinyje rusenančios ugnies. Visas židinys virs didele naktine lempa su įspūdingais onikso raštais.

 

Kitas prabangus ir išskirtinis akmuo, puikiai tinkantis židiniui ir atrodantis tiesiog pritrenkiančiai, yra kvarcitas. Šio akmens savybės panašios į granito. Kvarcitas nebijo karščio, toleruoja staigius temperatūrų pokyčius, nėra nei ypač teplus, nei jautrus, nei lepus. Kvarcito židinys puikiai laiko šilumą. Įspūdingi kvarcito raštai kartais būna šiek tiek laidūs šviesai, todėl po kvarcito apdaila taip pat galima įrengti apšvietimą. Tiesa, net skaidriausias kvarcitas yra mažiau skaidrus ir ne toks peršviečiamas kaip oniksas. Įspūdinga ir kvarcito kaina, todėl biudžetas tokiam židiniui turi būti didesnis.

 

Didesnį biudžetą skaičiuokite ir egzotinio akmens židiniams. Karštos ugnies juose geriau nekūrenkite, tačiau šaltos ugnies židiniams jis puikiai tinka. Egzotinės plokštės būna maždaug 3-4 cm storio ir priklausomai nuo jas sudarančių akmenų rūšies daugiau ar mažiau laidžios šviesai. Tokio židinio sieną, panašiai kaip onikso, galima apšviesti iš vidaus. Įsivaizduokite šaltą žiemos vakarą jaukiai apšviestą mėlyno agato, violetinio ametisto, rožinio kvarco sieną su židinyje spragsinčia ugnele. Kiekviena egzotinė plokštė - tai gamtos sukurtas paveikslas, vienetinis meno kūrinys. Dramatiškai atrodo ir raudono jaspio, žalsvo amazonito, rusvai oranžinės tigro akies, suakmenėjusios medienos židinys, nors šie akmenys ir neperšviečiami. 

 

Puiki alternatyva natūralaus akmens židiniams - židiniai iš dirbtinio akmens. Galima sakyti, tai tinginių židiniai. Tokių židinių nereikės impregnuoti, juos bus lengva nuvalyti net labai išteptus, o ir apskritai, jiems nereiks skirti daug priežiūros. Židiniai, dengti presuoto akmens (dar vadinamo dirbtiniu granitu), kvarcinio akmens, keramikos ir porceliano plokštėmis bus lengvesni nei už natūralaus akmens židinius, nes dirbtinio akmens lakštai plonesni. Ypač plonais 3-6-10 mm storio presuoto akmens ir keramikos lakštais apklijuoti židiniai ne tik atrodys moderniai ir elegantiškai, bet ir sutaupysite pora centimetrų vidaus erdvės. 

 

Kiečiausia ir minimalaus dilumo dirbtinio akmens medžiaga židiniui, toleruojanti ekstremalų karštį, braižymą ir kitus mechaninius poveikius yra presuotas akmuo. Minkščiausia, bet lanksti ir ypač patogi netaisyklingose, ovalo formos ar kitokiose patalpose - akrilinis akmuo. Tačiau karštos ugnies akrilinio akmens židinyje nepakūrensite, nes jis tiesiog... išsilydys. O šaltą ugnelę - prašom, galite kūrenti.  Dirbtinis kvarcas irgi tinkamas židinio apdailai, jei jis tiesiogiai nesiliečia su karščiausiomis kapsulės vietomis. Dirbtinis kvarcas sudarytas iš 95% natūralaus akmens dalelių ir apie 5% dervos, o šios dervos dėl ekstremalaus karščio gali keisti spalvą. Tai ypač pasakytina apie šviesių spalvų raštus. 

 

Visų rūšių dirbtinis akmuo neporėtas, mažai teplus ir lengvai valomas. Dėl dirbtinio akmens plokščių plonumo ir lengvumo dirbtinio akmens židinius patogu montuoti kelių aukštų namuose ir mažose patalpose.


Arsenalas logo
Avant logo
Staron logo




Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone +370 609 98011

info@balticstone.lt