Loading color scheme

Presuota keramika - kas tai

Presuota keramika – kas tai?

Dar viena dirbtinio akmens rūšis skiriasi nuo kitų dviejų dirbtinio akmens rūšių (akrilinio ir kvarcinio) ne tik savo sudėtimi, bet ir gamybos ypatumais. Tokios plokštumos atrodo ypač moderniai ir pažvelgus sukuria lengvumo įspūdį, nes presuota keramika gali būti net labai plona, bet tvirtumu ir atsparumu lenkia natūralų akmenį. Gamintojų teigimu, ši 100% natūrali medžiaga yra paskutinis aukščiausiųjų technologijų mados klyksmas. Ekologiškesnio pasirinkimo turbūt negali būti – juk presuotos keramikos nereikia nei impregnuoti, nei dažyti, nei dengti kokiu nors laku.

Kaip atsiranda presuotos keramikos plokštė?

Turbūt net neįsivaizduojate, ką presuotos keramikos masė patiria prieš tapdama jūsų stalviršiu, grindimis ar siena? Šiai medžiagai naudojamas uolienų mišinys (trinta akmens masė, smėlis, molis) atlaiko baisų slėgį – trijų metrų ilgio plokštę prislegia maždaug dviejų Eifelio bokštų svoris. Supresuotos plokštės tikra šio žodžio prasme kepamos specialioje krosnyje, daugiau nei 1200 laipsnių karščio temperatūroje. Naudojant tokią technologiją, dalelės natūraliai viena su kita susilydo, o medžiaga įgyja išskirtinių fizinių ir mechaninių savybių. Paskutiniame gamybos etape plokštės paviršiuje atspausdinamas itin aukštos kokybės spaudas (printas).

Spalvų ir raštų įvairovė

Dažniausiai presuotos keramikos plokščių raštas ir tekstūra matoma tik paviršiuje, o perpjovus medžiagą spalva būna lygi - raštas nepereina kiaurai per visą tūrį kaip natūralių akmenų. Gamintojams nuolat tobulinant savo technologijas, rinkoje jau atsirado ir presuotos keramikos plokščių, kurių raštas matyti per visą tūrį. Tiesa, gamintojų – vienetai, o medžiaga – kuo prabangesnė, tuo brangesnė. Gamintojai neatskleidžia savo technologijų, todėl skirtingų plokščių savybės skiriasi. Juk tobulumui ribų nėra, o tobulintis galima įvairia linkme – vienų gamintojų plokštės atsparesnės smūgiams, kitų – mažiau trapios, trečių – išskirtiniai raštai ir tekstūra.

Nepradeginsite ir nesubraižysite

Presuota keramika - itin kieta medžiaga, atspari braižymui ir ekstremaliam karščiui, tačiau savo patvarumą, atsparumą ir kietumą ji atskleidžia tik tuomet, kai priklijuojama ant tvirto pagrindo (sumontavus baldą, išklojus grindis ar sienas). Jei tik pagrindas netvirtas ar šiek tiek lankstus, plonos plokštės nuo spaudimo ir lenkimo gali skilti. Atsiminkite, kad standartinis plokštės storis -  12 mm. Ši medžiaga gali būti ir visai plonytė - vos 3 mm, 4 mm ar 6 mm. Iš plonų plokščių gaminami baldų fasadai, židinių apdaila, vidaus ir lauko sienų apdaila. Kad ir kaip stengtumėtės, kokybiškos presuotos keramikos nepradeginsite ir peiliu nesubraižysite. Kai kurių gamintojų plokštės atsparios dažams – net grafiti piešiniai lengvai nuvalomi. Teko matyti, kad dėl pastarosios savybės jomis kartais apdailinami mokyklų fasadai ir net visos sienos.

Kam jums ta keramika?

Visų pirma pagalvokite, kokia bus jūsų gaminio paskirtis ir kokių tikitės estetinių savybių, o tada jau – ar jums reikalinga presuota keramika. Jei renkatės vonios stalviršį, jums tikriausiai nepamainomas ir patogiausias bus akrilinis akmuo, iš kurio meistras išlankstys ir plautuvę, ją sujungs be tarpų ir siūlių, prie stalviršio priklijuos spintelės šoną ar bortelį nuo purslų. Toks gaminys bus vientisas, be sudūrimų, į kuriuos nesikaups vanduo ir nešvarumai. Akrilinis akmuo ypač tinka elegantiškoms lenktų formų registratūroms ir meniškiems baldams bei neįprastiems gaminiams kurti viešosiose erdvėse.

Jei galvojate apie virtuvės stalviršį ar salą, puikiai atrodys ir ilgai tarnaus kvarcinio akmens paviršiai. Skandinavijoje tai jau ne vienerius metus populiariausia tendencija, ten jokia medžiaga virtuvėje nelenkia kvarcinio akmens. Gražiai atrodo ir kvarcinio akmens svetainės stalas bei baldų paviršiai, palangės ir kitos plokštumos. Bet gal ant stalviršio kaposite mėsą ar kūrensite laužą? Tuomet prireiks keraminio akmens.

O jei rimtai, tai ši medžiaga puikiai tiks apdailinti židiniams (akrilinis ir kvarcinis akmuo tam netinka). Presuota keramika gali būti naudojama net didelio judėjimo zonose laiptams, grindims, sienoms. Kadangi neįgeria skysčių ir atspari UV spinduliams, ji tinka fasadams, jos nereikia impregnuoti, kad ir kur gaminys stovėtų. Smūgiai, šaltis ir net apledėjimas presuotai keramikai nebaisus. O ką jau kalbėti apie baldus, dengtus presuotos keramikos plokštėmis – vizualiai tokia erdvė atrodys tikra modernumo viršūnė. Iš lengvos ir plonos presuotos keramikos gaminamos baldų durelės, šonai ir fasadai.

Nejau nėra minusų?

Minusų yra, bet daugiau gamintojui, o ne naudotojui. Kai kurių rūšių presuotai keramikai apdirbti reikia specialių pjūklų, įrankių ir ypatingo įgudimo, nes pjaunant įprastais akmens pjūklais plokštė dėl savo kietumo ir nepaslankumo gali skilti, nutrupėti kraštai. Transportuojant neatsargiai irgi nutinka negerų dalykų – gaminys sukratytas gali skilti, lūžti. Šiai medžiagai būtinas tvirtas ir nelankstus pagrindas, tik tada ji atskleis savo kietumą ir gerąsias savybes. Presuotos keramikos grindis galima kloti tik ant išlyginto betono, juo labiau į tai reikėtų atkreipti dėmesį statant sunkius baldus. Prisiminkite – tai ne plytelė, o trijų metrų ilgio plokštė.