kvarcitas

 

Už granitą dar kietesnis kvarcitas dažnai nustebina pasakiškomis spalvomis ir raštais. Grynas kvarcitas būna baltas, bet dėl kitų uolienų priemaišų įgyja nepakartojamų atspalvių ir piešinių. Šis natūralus akmuo gali būti dalinai skaidrus. Įspūdingai atrodo rožinis, žalsvas, melsvas, violetinis kvarcitas, išvagotas ryškių gyslų. Kartais kvarcito plokštės primena storą stiklą su jame užkonservuotais meno kūriniais, kartais - marmurą ar granitą. Kvarcito grožiui sunku atsispirti.

Kvarcitas, kurio kietumas pagal Moso skalę 7-7,5 architektūroje yra pranašesnis už marmurą ir granitą. Kvarcitas labai atsparus atmosferos cheminiam ir fiziniam poveikiui, jam nebaisūs dideli temperatūros pokyčiai ar drėgmė. Tai viena iš fiziškai patvariausių ir chemiškai atspariausių Žemės paviršiaus uolienų. Ypač gražiai didelėse erdvėse atrodo plačios kvarcito palangės, restoranų ir namų barai, konferencijų ir pietų stalai, horizontalios baldų plokštumos. 

 

Žalias kvarcitas su juodais raštais Avocado
Žalias kvarcitas su juodais raštais Avocado

Kuo kvarcitas išskirtinis

 

Žemės gelmėse iš smiltainio susidaręs kvarcitas išsiskiria kietumu, tvirtumu ir ilgaamžiškumu. Gryną kvarcitą sudaro kvarco mineralai, jis būna baltas arba pilkas. Dėl kitų mineralų priemaišų kvarcitas gali būti margas, gelsvas, žalias, mėlynas, oranžinis. Randama ir rusvos, rožinės spalvos kvarcito. 

 

Architektūroje kvarcitas yra pranašesnis už marmurą ir granitą, nes jis ypač atsparus atmosferos cheminiam ir fiziniam poveikiui, jam nebaisūs dideli temperatūros pokyčiai ar drėgmė. Kai gamtoje dėl atmosferos poveikio ir erozijos suyra kalnai ir sudyla mažiau atsparios uolienos, kvarcito keteros išlieka.

 

Kadangi kvarcitas mažiau dilus, jis geriau už kitus akmenis tinka laiptų pakopoms, prabangioms grindims, stalviršiams. Jis atsparus daugeliui cheminių medžiagų ir aplinkos veiksnių. Taip pat yra dirbtinio kvarco plokščių, kurios savo patvarumu ir savybėmis gali prilygti kvarcitui, o jų kaina panaši į natūralaus akmens.


kvarcito apdirbėjai

Akmens šalis logo


Kaip susidaro kvarcitas

 

Kvarcitas susidaro žemės gelmėse iš smiltainio, kai smiltainį veikia ekstremalus slėgis ir karštis. Tuomet smiltainio grūdeliai tarpusavyje susilydo ir jis virsta nauja, ypač tvirta ir net kitos spalvos uoliena. Toks virsmas vadinasi metamorfoze, o tokiu būdu susidariusi uoliena - metamorfine. 

 

Smiltainiui virstant kvarcitu, kvarco dalelės persikristalizuoja su priemaišomis ir sukuria meno kūrinius primenančias kristalų mozaikas. Beveik visoms smiltainį sudarančioms dalelėms susilydžius, šiurkštus paviršius tampa panašus į stiklą. Geležies oksido, silicio, anglies, molio ir kitų priemaišų likučiai papuošia naują akmenį linijomis, gyslomis, ratilais ir kitokiais meniškais raštais. 

 

Baltai pilkas kvarcitas Super White
Kvarcitas Super White

Kur randama kvarcito

 

Kvarcito randama daugelyje šalių, kuriose yra kalnų. Kvarcito klodais turtingos keletas JAV valstijų, Kanada, Brazilija, Jungtinė Karalystė, Vokietija, Čekija. Airijoje kvarcitų plotų aptinkama vakaruose ir šiaurės vakaruose, o ryškiausia jų atodanga - Errigal Donegal. Norvegijoje yra vienas didžiausių kvarcito karjerų pasaulyje. Iš labai kieto, šviesiai pilko prekambro kvarcito sudarytas aukščiausias Mozambiko kalnas Monte Binga (2436 m) ir aplinkinė plynaukštė. 

 

Šviesai laidi kvarcito plokštė
Šviesai laidi kvarcito siena

kvarcito savybės

  1. Labai kietas (kietumas pagal Moso skalę – 7-7.5)
  2. Atsparus dūlėjimui
  3. Atsparus dėvėjimuisi
  4. Atsparus cheminiam poveikiui
  5. Kietesnis už granitą
  6. Netrapus
  7. Atsparesnis dėmėms negu granitas, bet mažiau atsparus negu dirbtinis kvarcas


Kaip kasamas kvarcitas

 

Kasybos bendrovės kvarcito luitus iš karjero išsprogdina arba atskelia, darbui panaudodamos galingas mašinas. Neapdorotas kvarcitas į cechus transportuojamas dideliais kubo formos gabalais, kurie vėliau pjaustomi 3-4 cm storio plokštėmis. Norint kasykloje atidalinti luitą nuo bendros masės, joje išgręžiamos ilgos lygiagrečių kanalų eilės, į kanalus įdedama sprogmenų ir atsargiai sprogdinama. Svarbu, kad sprogimas būtų pakankamai stiprus atskirti luitą nuo uolienos, tačiau jo nesutrupintų. Atskeltas neapdorotas kvarcito gabalas siunčiamas į dirbtuves, kad virviniu, deimantais nusagstytu pjūklu būtų gražiai suraikomas norimo dydžio riekėmis. Tas riekes meistrai cechuose pjausto pagal išmatavimus ir poliruoja frezavomo staklėmis. Galiausiai jūsų namuose atsiranda kvarcito stalviršiai, palangės, grindų plokštės.

 

Kam naudojamas kvarcitas

 

Virtuvės stalviršiams

Svetainės stalams ir baldų paviršiams

Vonios stalviršiams

Vidaus sienų apdailai

Grindims

Laiptams

Židinių apdailai

Palangėms  



kvarcito pavyzdžiai interjere


Kaip valyti kvarcitą

 

Kaip ir bet kurį kitą natūralaus akmens paviršių, kvarcito stalviršius reikia impregnuoti. Nuo kvarcito paviršių kuo greičiau nuvalykite išsiliejusius skysčius ir drėgmę, naudokite padėkliukus, pjaustymo lenteles. Štai keletas kvarcito stalviršių valymo patarimų:

  1. Nuvalykite stalviršius minkšta šluoste arba popieriniu rankšluosčiu, pašalinkite nešvarumus.
  2. Indelyje arba purkštuve sumaišykite šilto vandens ir švelnaus indų ploviklio tirpalą. Nenaudokite abrazyvinių valiklių, nes jie gali pažeisti kvarcito paviršių.
  3. Minkštą šluostę ar kempinę pamerkite į valymo tirpalą ir išgręžkite vandens perteklių. Švelniai nuvalykite kvarcito paviršių.
  4. Išplaukite šluostę ar kempinę švariu vandeniu ir dar kartą nuvalykite paviršių, kad pašalintumėte muilo likučius.
  5. Nusausinkite kvarcitą švaria sausa šluoste, kad ant jo neliktų vandens dėmių ar dryžių.
  6. Stipresnėms dėmėms išvalyti naudokite pastą, pagamintą iš valgomosios sodos ir vandens. Užtepkite pastos ant dėmės ir leiskite jai kelias minutes pastovėti, o tada nuvalykite drėgnu skudurėliu. Nuplaukite paviršių švariu vandeniu ir nusausinkite švaria sausa šluoste.

Kad sumažintumėte dėmių atsiradimo riziką, kuo greičiau išvalykite išsiliejusius skysčius ir dėmes. Nedėkite karštų puodų ar keptuvių tiesiai ant kvarcito paviršiaus.

 

Jei reikia išvalyti ir profesionaliai atnaujinti didesnius kvarcito paviršius, jums gali padėti akmens atnaujinimo profesionalai.


Arsenalas logo
Avant logo
Staron logo




Informacija šioje svetainėje skirta asmeniniam klientų naudojimui. Čia pateiktus aprašymus, straipsnius ir nuotraukas draudžiama naudoti ar platinti kitose svetainėse, žiniasklaidos priemonėse, skelbimuose ar kitur komerciniais ir nekomerciniais tikslais be Balticstone raštiško sutikimo. 

Balticstone +370 609 98011

info@balticstone.lt